Під час проходження виробничої переддипломної практики магістранти спеціальностей 076 «Підприємництво та торгівля» і 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» не лише опановують тонкощі майбутньої професії, а й спілкуються з майстрами своєї, а незабаром і їхньої, справи. Ось і нещодавно в online-форматі відбулася нова зустріч зі стейкхолдерами: співробітником Головного управління ДПС у Запорізькій області Аллою Поповою та начальником оперативно-виробничого бюро виробничого відділу ПАТ ЗМК «Запоріжсталь» Валерієм Аскольдовим. В обговоренні нагальних питань виробничої практики взяли участь гарант освітньої програми «Економіка підприємства та управління бізнесом» професор Олександр Шапуров, гарант освітньої програми спеціальності 073 «Менеджмент» професорка кафедри Наталя Метеленко, керівники переддипломної практики від університету – викладачі кафедри інформаційної економіки, підприємництва та фінансів Інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю.М. Потебні ЗНУ доцентки Вікторія Оглобліна, Олена Дробишева та Вікторія Голомб.

Під час спілкування магістрантів і викладачів кафедри зі стейкхолдерами було обговорено низку важливих питань. А саме, організаційні особливості проходження практики на малих та середніх підприємствах та підприємствах мікро-бізнесу, в органах місцевого самоврядування, державних установах, на промислових підприємствах тощо. Розглянуто особливості отримання інформації для підготовки звіту з виробничої переддипломної практики та формування аналітичного матеріалу для підготовки кваліфікаційної роботи магістра. Опрацьовані законодавча та нормативно-правова бази, якими користуються здобувачі при підготовці кваліфікаційної роботи магістра. Алла Попова дала магістрантам ряд порад, які неодмінно стануть в нагоді під час підготовки кваліфікаційної роботи магістра та у професійній діяльності. Зокрема, вона зазначила, що «для покращення практичної підготовки здобувачів вищої освіти рівня магістр доцільно внести зміни до освітньо-професійної програми “Економіка підприємства та управління бізнесом” в частині додання теми до дисципліни “Інноваційні методи дослідження у підприємництві” щодо вивчення законодавчих норм, доступу до інформації тощо». Доповідачка зазначила, що на сьогодні у розпорядженні науковців, дослідників, студентів є «доволі потужне джерело відкритої інформації (хоча й є окремі аспекти, які не знаходяться у зоні доступу громадськості), що публічно доводиться до відома та надається у розпорядження громадськості». В першу чергу, йдеться «про реалізацію норм Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідно до статті 101 якого розпорядники інформації зобов’язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних (data.gov.ua) та на своїх веб-сайтах. В умовах воєнного часу, з метою забезпечення безпеки держави, є певні обмеження в доступі до окремих наборів інформації, і це треба мати на увазі». В свою чергу, Валерій Аскольдов зазначив, що ПАТ ЗМК «Запоріжсталь» завжди своєчасно оновлює офіційний сайт, на якому представлена вся актуальна інформація.

Звернула увагу Алла Олександрівна й на те, що фінансова звітність підприємств «…не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом, крім випадків, передбачених законом. На фінансову звітність не розповсюджується заборона щодо поширення статистичної інформації». Стейкхолдер підкреслила, що підприємства зобов’язані надавати копії фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за запитом юридичних та фізичних осіб у порядку, передбаченому Законом «Про доступ до публічної інформації». «Навіть в умовах воєнного часу великі промислові підприємства Запорізького регіону надають можливість отримати таку інформацію, - підкреслила Алла Попова. - Інформаційним підґрунтям для ваших досліджень можуть стати дані у вигляді відповідей підприємств і органів місцевого самоврядування на запити громадян на публічну інформацію». Звернулася Алла Олександрівна і з пропозиціями щодо покращення рівня підготовки майбутніх фахівців. Зокрема, вона запропонувала завідувачу кафедри Олександру Шапурову обговорити з гарантом освітньо-професійної програми спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» доцільність внесення аналогічних змін до освітніх програм спеціальностей магістерського рівня «Управління державними та місцевими фінансами» та «Управління фінансами підприємницьких структур». Наприкінці зустрічі директорка ІННІ ім. Ю.М. Потебні Наталя Метеленко висунула пропозицію, «враховуючи обгрунтовані думки стейкхолдерів та побажання здобувачів, організувати наступний науково-методичний семінар кафедри за темою “Механізм отримання та опрацювання публічної інформації в умовах воєнного стану”».
